w naszej ofercie: 12353 imprezy, 14152 terminy!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Wycieczka do Skandynawii
Wszystko o tej ofercie wie:

WYCIECZKA DO SKANDYNAWII

Szwecja, Finlandia, Norwegia

Wyżywienie: śniadanie (BB)
Ocena oferty:
Kod oferty:
45924719
oferta w pdf

Królewski Sztokholm, kraina tysiąca fińskich jezior, spotkanie ze św.Mikołajem, płukanie złota w Tankaavara, Nordkapp - północny przyczółek Europy, ryty skalne w Alcie, błękitny lodowiec Svartisen, Trondheim - duchowa stolica Norwegii, skocznia Holmenkolen w Oslo i do tego rejsy najpiękniejszymi fiordami i wszędobylskie towarzystwo reniferów. Oto własnie jest Skandynawia!

PROGRAM

SZTOKHOLM (Szwecja)
1 Dzień
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów przy stanowisku LogosTour. Wylot do Sztokholmu. Przylot i transfer do centrum Sztokholmu. Zwiedzanie stolicy Szwecji Gamla Stan (stare miasto) - katedra Storkyrka, historyczne i współczesne miejsce zaślubin i koronacji królewskich; Kungliga Slottet – pałac królewski. Spacer staromiejskim deptakiem Drottninggatan. Ratusz miejski – miejsce dorocznego bankietu z okazji przyznania nagród Nobla. Przejazd Strandvägen – reprezentacyjną aleją Sztokholmu. Wizyta w Muzeum Statku VASA. Godz. 19. 30 wypłynięcie do Turku w Finlandii. Nocleg na promie.

HELSINKI - LAHTI (Finlandia)
2 Dzień
Przybycie do Turku (7.00 czasu lokalnego). Przejazd do Helsinek. Zwiedzanie stolicy Finlandii dzielnica portowa z placem targowym, prawosławny sobór Uspieński, Plac Senacki z luterańską katedrą i pomnikiem Aleksandra II. Przejazd aleją Mannerheima - główną ulicą miasta, gmach „Finlandia” projektu Alvara Aalto, Temppeliaukio – kościół w skale, pomnik kompozytora Jean Sibeliusa. Przejazd do Lahti. Spacer wokół słynnych skoczni narciarskich. W miarę możliwości dla chętnych wjazd na najwyższą z nich. Nocleg w hotelu w okolicach Jyvaskyla.

JYVÄSKYLÄ - OULU
3 Dzień
Po śniadaniu rejs statkiem spacerowym po okolicznych jeziorach. Wizyta w Oulu, jedynym mieście na świecie, gdzie „uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a w starej fabryce mieści się muzeum nauki”. Nocleg w okolicy Kemi.

TORNIO - ROVANIEMI
4 Dzień
Przejazd do Tornio i zwiedzanie XVII-wiecznej świątynii, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych kościołów w północnej Finlandii i Skandynawii. Jego dzwonnica posłużyła francuskiemu naukowcowi Maupertuis do pomiaru kształtu Ziemi. Przejazd do stolicy fińskiej Laponii - Rovaniemi. Zwiedzanie słynnego Arktikum – Muzeum Prowincji Lapońskiej i Terenów Arktycznych. Przekroczenie koła podbiegunowego z południa na północ, zakup certyfikatów. Wizyta w wiosce św. Mikołaja – pamiątkowe zdjęcia, możliwość zamówienia listów świątecznych dla dzieci. Nocleg w okolicy Saariselkä.

TANKAVAARA - INARI - KARASJOK (Norwegia)
5 Dzień
Wyjazd do największego w Finlandii Parku Narodowego im. Urho Kekkonena. Zwiedzanie Muzeum Złota – ukazującego historię wydobycia złota na świecie. Dla chętnych – udział w płukaniu złota w „złotej wiosce”. Następnie wizyta na farmie psów rasy husky, które nabierają tu sił przed sezonem zimowym; projekcja filmu i poczęstunek. Zwiedzanie skansenu w Inari, głównym ośrodku kultury lapońskiej w Finlandii. Przejazd do Norwegii. Krótka wizyta w Karasjok – stolicy norweskich Lapończyków (ludu Saami). Nocleg w okolicach Lakselv.

NORDKAPP
6 Dzień
Wyjazd do Kafjord. Pierwsze spotkanie z fiordami i kolejne z reniferami. Przejazd tunelem na wyspę Magerøya. Dojazd do Nordkapp, najdalej na północ wysuniętego cypla Europy. Udział w pokazach filmów o dalekiej Północy, możliwość nabycia certyfikatów. Nocleg w Alta.

ALTA - NARVIK
7 Dzień
Zwiedzanie Muzeum Rytów Skalnych w Alta, gdzie zachowały się największe prehistoryczne ryty w północnej Europie. Przejazd do Narviku jedną z najpiękniejszych tras Laponii, tzw. Drogą Arktyczną, z licznymi wodnymi kaskadami i fiordami. Nocleg w Narviku.

NARVIK - ROSVOLL
8 Dzień
  Zwiedzanie Muzeum Wojny (Krigsminnemuseum) w Narviku, obrazującego wojenną historię miasta (eksponaty związane z Polakami).Przejazd do Ankenes, na cmentarz z grobami żołnierzy polskich; chwila zadumy, zapalenie zniczy. Przejazd w okolice Mo-i-Rana. Po drodze przeprawa przez Tysfjord. Przekroczenie koła podbiegunowego z północy na południe. Nocleg w okolicach Mo-i-Rana.

MO-I-RANA - SVARTISEN
9 Dzień
Kilkugodzinna wyprawa pod wspaniały widokowo lodowiec Svartisen, rejs łodzią przez polodowcowe jezioro, wspinaczka pod sam jęzor lodowca, podziwianie jego śnieżno-błękitnych odcieni. Przejazd na nocleg w okolicy Steinkjer.

TRONDHEIM
10 Dzień
Przejazd do Trondheim – duchowej stolicy Norwegii. Zwiedzanie największej w Skandynawii katedry Nidaros – miejsca koronacji i pochówku królów norweskich. Spacer po starym mieście  i zabytkowym portowym nabrzeżu, wzdłuż którego w zabytkowych, kolorowych drewnianych domach mieszczą się najpopularniejsze restauracje,  puby i kluby. Nocleg w Dombas.

ANDALSNES – KAUPANGER
11 Dzień
Wyjazd do Andalsnes. Postój przy „ścianie Trolli” – najtrudniejszej ścianie wspinaczkowej w Europie.. Następnie pełen wrażeń przejazd Drogą Trolli i Drogą Orłów – unikalnymi, górskimi trasami widokowymi, z licznymi pętlami i serpentynami. Po drodze podziwianie wodospadu Stigfossen. Ponad godzinny rejs przez najbardziej malowniczy fiord w Norwegii - Geirangerfjord. Następnie przejazd wzdłuż fiordów w okolice Sogndal na nocleg.

KAUPANGER - OSLO
12 Dzień
Rejs przez Aurlandsfjord z Kaupanger do Gudvangen. Przejazd do Oslo wzdłuż Eidfjordu. Po drodze postój przy wodospadzie Voringfossen o wys. ok. 180 m. Nocleg w okolicy Oslo.

OSLO
13 Dzień
Zwiedzanie stolicy Norwegii. Półwysep muzeów Bygdøy - wizyta w Muzeum Statku Polarnego Fram oraz w Muzeum Kon-Tiki. Odprawa warty przed Pałacem Królewskim. Spacer po starym mieście na trasie którego znajduje sie zamek Akershus,  parlament i uniwersytet. Podziwianie ok. 200 rzeźb nagich, ludzkich postaci autorstwa Gustawa Vigelanda, które zostały rozmieszczone na wolnym poiwietrzu w parku Frogner. Przejazd na wzgórze Holmenkolen. Dla chętnych wjazd na nową skocznię narciarską, skąd rozpościera się piękna panorama Oslo i okolic. Ok. 17.00 przejazd na lotnisko. Wylot do Polski. Zakończenie wycieczki.

Trasa SZTOKHOLM - HELSINKI - LAHTI - JYVÄSKYLÄ - OULU - TORNIO - ROVANIEMI - TANKAVAARA - INARI - KARASJOK - NORDKAPP - ALTA - NARVIK - TRONDHEIM - MO-I-RANA - KAUPANGER - OSLO

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Granica

SZWECJA
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Szwecji do 90 dni jest nowy dowód osobisty lub paszport. Osoby wjeżdżające bezpośrednio z obszaru UE nie płacą cła za przewożone rzeczy przeznaczone do użytku osobistego i nie są poddawane żadnym formalnościom granicznym. Niedozwolony jest wwóz narkotyków, środków dopingujących, pornografii. Restrykcje wywozowe obejmują m.in. materiały palne, produkty o znaczeniu strategicznym oraz przedmioty o szczególnej wartości dla kultury. Nie ma ograniczeń co do wwozu z terenu UE do Szwecji środków finansowych. Transakcje powyżej 100 000 SEK są rejestrowane ze względów statystycznych. Bezcłowy przywóz alkoholu z innego kraju UE do Szwecji możliwy jest pod warunkiem, że wwiezie go osobiście osoba w wieku minimum 20 lat i będzie on przeznaczony jedynie na własne potrzeby. Obowiązują następujące limity 10 l mocnego alkoholu, 20 l produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 l wina, 110 l piwa. Papierosy mogą być wwiezione przez osobę pełnoletnią w ilości do 200 sztuk.

FINLANDIA
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest nowy dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem należy się upewnić, że paszport jest ważny minimum 6 miesięcy ponad okres pobytu. Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego, czyli np. max. 200 szt. papierosów, albo 50 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l mocnego alkoholu (np. wódki lub spirytusu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 I wina musującego), 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Polscy turyści, podobnie jak obywatele innych krajów UE, nie mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

NORWEGIA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Norwegii jest dowód osobisty lub paszport (ważny minimum 3 miesiące dłużej niż okres pobytu) lub nowego wzoru. Norwegia jest członkiem układu Schengen. Norwegia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż na terytorium Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Oprócz rzeczy osobistego użytku potrzebnych na czas podróży, bez cła i innych podatków można wwieźć do Norwegii towary o łącznej wartości nie przekraczającej kwoty 6000 NOK, jeśli nie przekraczają one ustalonych limitów Napoje alkoholowe a) 1 l napojów alkoholowych o zawartości 22–60 proc. alkoholu i 1,5 l napojów alkoholowych o zawartości 2,5–22 proc. alkoholu lub 3 l napojów alkoholowych o zawartości 2,5–22 proc. alkoholu; b) 2 l piwa o zawartości alkoholu ponad 2,5 proc. lub innego napoju alkoholowego o zawartości alkoholu od 2,5 do 4,7 proc. (oznacza to, że można wwieźć np. 5 l piwa, o ile nie wwozi się innych napojów alkoholowych). Napoje alkoholowe mogą przywozić osoby, które ukończyły 18. rok życia. Napoje z zawartością alkoholu powyżej 22 proc. mogą wwozić osoby, które ukończyły 20. rok życia. Papierosy i wyroby tytoniowe 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu i 200 szt. bibułek papierosowych (dotyczy to osób, które ukończyły 18. rok życia). Żywność, produkty mięsne i mleczne (przywożone z tereniu państw UE/EOG) w sumie 10 kg mięsa i przetworów mięsnych, sera. Przy wjeździe i wyjeździe można mieć przy sobie gotówkę (waluta norweska i inne waluty) o wartości nieprzekraczającej w sumie kwoty 25 000 NOK. Gotówkę o wartości przekraczającej tę kwotę należy zadeklarować na specjalnym formularzu służbom celnym podczas przekraczania granicy.

Kuchnia

SZWECJA
Urozmaicenie szwedzkich dań jest spowodowane używaniem przez Szwedów w czasie przyrządzania potraw koperku, naci pietruszki, anchois oraz kapar. Wszechobecne w Szwecji jest mleko, wzbogaca ono kompozycję wszelkiego rodzaju dań. Wchodzi ono nawet w skład niektórych zup. Z ryb na pierwszym miejscu w Szwecji plasuje się śledź. Smakosze będą na pewno zadowoleni dzięki np. śledziom w sosie winnym lub też śliwkowym. Bardzo popularnym towarem w Szwecji są też makrele. Specyficzny smak, jaki ma ich mięso bywa często podkreślany przez doskonałe sosy np. sos jogurtowy. Szwedzcy kucharze dobrze radzą sobie także z dorszami, piklingami i flądrami. Kuchnia szwedzka należy do kalorycznych. Dlatego też do posiłków są dodawane liczne warzywne surówki bądź też sałatki. Z mięs w Szwecji najczęściej podawane są wieprzowina, baranina oraz cielęcina. Do posiłków podaje się też piwo. Popularne przetwory robi się z różnych dziko rosnących owoców, m.in. borówek i maliny błotnej. Śledzie, pieczywo chrupkie i pierniczki można kupić we wszystkich sklepach spożywczych, a cukierki są sprzedawane na sztuki.

FINLANDIA
Fińska kuchnia obfituje w lokalne i regionalne specjały z uwzględnieniem wpływów Europy Wschodniej i Zachodniej. Jak można się spodziewać, w kraju tysięcy jezior, ryba jest obecna we wszystkich jadłospisach. Szczególnie łosoś, pstrąg tęczowy, sieja, szczupak i śledź, a także malutka rybka, żyjąca w jeziorach, muikku. Dania mięsne z wyjątkiem potraw z renifera, łosia i niedźwiedzia, są podobne do dań europejskich. Desery owocowe są najczęściej przyrządzane z fińskich malin błotnych, jagód i borówek. Do obiadu i przy innych okazjach Finowie piją często mleko lub kefir. Piwo jest popularniejsze niż wino. Jako danie główne lub dodatek podaje się gorące, wysokokaloryczne potrawy, takie jak wątróbka, śledź, rzepa i kapusta, a także zapiekanki z marchewki lub ziemniaków. Bardzo popularne są dania rybne z sielawy, śledzia, łososia i pstrąga. Prostym i smacznym posiłkiem jest świeży chleb razowy, posmarowany masłem, z żółtym serem, podawany z zimnym mlekiem lub piwem. Często je się karjalan piirakka - pieróg karelski, mały, płaski, wrzecionowtego kształtu placek z mąki żytniej, nadziewany ryżem.

NORWEGIA
Norweskie specjalności to potrawka jagnięca z kapustą,  łosoś (gravlaks), pierogi (kumle) lub medaliony z renifera. Restauracje mają codzienne dostawy świeżych ryb z Morza Barentsa i Północnego. Od lutego do kwietnia serwowany jest ikrzak dorsza z Lofotów (lofotskrei). Przed Bożym Narodzeniem specjalnością jest lutefisk, dorsz w ługu. Regionalne kawiarnie i restauracje oferują dania z całego świata, a jedzenie w mniej eleganckich lokalach często jest smaczne i niedrogie. Wysokie są ceny alkoholi. Ryby, dorsz i śledź – są podawane na różne sposoby. Popularna jest również dziczyzna, zwłaszcza mięso renifera, łosia i ptaków łownych. Bardzo lubiane są tu owoce leśne, m.in. jagody, maliny i moroszki. Często stanowią one podstawę deserów.

Zakupy

SZWECJA
Szwecja jest znana z przedmiotów codziennego użytku o nowoczesnym wzornictwie (Ikea). Należą do nich wyroby ze szkła, ceramiki, metalu. Także tekstylia charakteryzują się odważną kolorystyką. W małych sklepikach z pamiątkami w całej Szwecji można kupić lokalne wyroby z drewna (np. figurki łosia), z kości i skóry renifera.

FINLANDIA
Możliwości zakupu pamiątek są nieograniczone. Turyści kupują wszelkiego rodzaju wyroby spożywcze, znane z ekologicznego procesu produkcji, jak sery, miód, różne gatunki świeżo wypiekanego chleba, ryby w marynacie (łosoś, sieja, śledzie), sok z brzozy, lokalny podpiwek. Najatrakcyjniejsze są wyroby miejscowego rękodzieła, charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Największy zachwyt wzbudzają kolorowe stroje lapońskie, rozmaite wyroby z rogów i kości renifera, a także garbowane skóry renifera, słynny likier Lakka (zrobiony z występującej tylko na bagnach lapońskich maliny błotnej).m

NORWEGIA
Norwegia znana jest z robionych na drutach swetrów wełnianych i rękawiczek. W sklepach z pamiątkami można kupić np. biżuterię ze srebra oraz z emalii, wyroby z cyny, ręcznie malowane przedmioty z drewna, skóry z renifera, tkane kilimy i makatki na ścianę, figurki trolli.

Zdrowie

SZWECJA
Obowiązkowe szczepienia ochronne nie są wymagane. Obywatele Polski muszą w Szwecji płacić za wszelkie usługi medyczne. By uzyskać poradę lekarską, należy skierować się do najbliższego szpitala, w Szwecji nie spotyka się bowiem prywatnych gabinetów lekarskich. Należy zabrać ze sobą paszport i polisę ubezpieczeniową. Do Szwecji dozwolony jest wwóz lekarstw na własny użytek. Odpłatność za poszczególne usługi jest określana przez szwedzkie władze lokalne. Osoby objęte ubezpieczeniem zapłacą taką samą kwotę jak obywatele Szwecji za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku (w zależności od województwa i specjalności lekarza) – od 130 do 300 SEK, za dzień pobytu w szpitalu 80-120 SEK (po przekroczeniu kwoty 900 SEK w czasie do 12 miesięcy – bezpłatnie). Leczenie dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20) jest bezpłatne. Za leki obowiązuje odpłatność, nie więcej niż 1800 SEK w ciągu 12 miesięcy.

FINLANDIA
Nie ma obowiązku szczepień. Finlandia jest krajem o bardzo wysokim poziomie higieny. Nie należy obawiać się zatruć jedzeniem. Wodę można pić prosto z kranu. Koszt wizyty u lekarza prywatnego wynosi ok. 40 EUR. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje ok. 200 EUR (nie licząc badań, leków, zabiegów itp.). W publicznych ośrodkach zdrowia także obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt EUR za wizytę lekarską, 26 EUR za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna. W razie wystąpienia drobnych dolegliwości można pójść do apteki lub najbliższego ośrodka zdrowia Biura informacji turystycznej i hotele pomagają w znalezieniu lekarza lub dentysty. Antybiotyki można kupić tylko na receptę. Dobrze jest zabrać ze sobą zapas zażywanych regularnie leków. Na wszelki wypadek trzeba mieć opakowanie z nazwą generyczną leku, umożliwiającą uzupełnienie zapasów. Recepta i list od lekarza pozwolą uniknąć problemów związanych z zażywaniem pewnych środków. Sporą dolegliwością klimatu fińskiego jest plaga komarów, występujących w lecie szczególnie na północy kraju. Należy więc zabezpieczyć się z zapas środków przeciw tym owadom, jak również środków na ewentualne ukąszenia.

NORWEGIA
Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Opieka lekarska w Norwegii jest szeroko dostępna i stoi na bardzo wysokim poziomie nawet najdalej położone miasteczka są w bliskim zasięgu służb medycznych. Osoby posługujące się językiem angielskim nie powinny natrafić na żadne bariery językowe - jeśli lekarz lub pielęgniarka nie mówią w tym języku (co jest mało prawdopodobne), zawsze znajdzie się w pobliżu ktoś, kto zna angielski. Obywatele Polski muszą płacić za wszelkie usługi medyczne, z jakich korzystają w Norwegii. Koszty leczenia w są bardzo wysokie (pełna cena wizyty u lekarza internisty to 400–600 NOK, u stomatologa 1000–1500 NOK, koszt jednej doby w szpitalu – ok. 3000 NOK.

Zwyczaje

SZWECJA
Zakaz palenia obowiązuje w większości miejsc publicznych, m.in. w środkach komunikacji publicznej, na przystankach autobusowych i stacjach kolejowych. W restauracjach muszą być wydzielone miejsca dla niepalących. Szwedzi są życzliwi dla turystów i zwykle chętnie udzielają im pomocy. Zwracanie się po imieniu jest powszechne, a pozdrowienie "Hej!" często słyszy się od nieznajomych osób. Niekrępujący ubiór jest dozwolony niemal wszędzie, zwłaszcza latem. Napiwki wliczane są do rachunku, kwotę można jednak zaokrąglić, ale nie więcej niż o 10%. W Szwecji prowadzi się restrykcyjną politykę sprzedaży alkoholu. Wina i mocne alkohole można kupić tylko w niewielu sklepach państwowej sieci Systembolaget. Alkohol mogą kupować wyłącznie osoby powyżej 20. roku życia. W restauracjach minimalny wiek uprawniający do zamówienia alkoholu wynosi 18 lat.

FINLANDIA
Kulturę Finów charakteryzują następujące składniki poczucie więzi z naturą, równouprawnienie, chłopska prostota i ścisłe przestrzeganie norm „dobrego życia”. Finowie są godni zaufania, skromni, punktualni, wrażliwi i chętni do zdobywania wiedzy. Do fundamentalnych cech Fina należy także pracowitość, wytrzymałość, odwaga, upór, ale także chęć odegrania się, zawiść. Zespół wszystkich wymienionych wyżej cech określa się w języku fińskim krótko dany człowiek posiada sisu. W dawnych, ciężkich czasach posiadanie „sisu” pomagało przetrwać ciężkie chwile. Ale niektóre z tych cech charakteru nie pasują do elastycznej, międzynarodowej rzeczywistości, do lekkości i elegancji salonów, w których obracają się biznesmeni. Nie pasuje do nich także nadużywanie alkoholu. Finowie bowiem, jak i Polacy, lubią mocne trunki. I mają niestety słabe głowy. Finowie zachowują się powściągliwie, zwłaszcza w stosunku do cudzoziemców. Przy powitaniu jest dopuszczalne podanie ręki, ale nie wypada się obejmować. Wielu Finów traktuje gadatliwość ze zdziwieniem czy podejrzliwością – tutaj milczenie jest złotem. Przy odwiedzaniu fińskiej rodziny obowiązują proste zasady – zawsze należy zdjąć buty przed wejściem do domu i nigdy nie odrzucać propozycji skorzystania z sauny lub wypicia kawy

NORWEGIA
Norwegowie to ludzie otwarci, sympatyczni i chętni do pomocy. Bardzo dbają o środowisko naturalne, tak więc nie ma mowy o zaśmiecaniu dróg lub miejsc publicznych, nie wspominając już o lasach czy górach. Norwegowie dokładnie przestrzegają przepisów, w tym drogowych. Jeśli nie wolno w jakimś miejscu palić, to nikt tego nie zrobi, a jeżeli ustawiono znak ograniczenia prędkości - nikt nie pojedzie szybciej. Zakazów jest jednak niewiele i tak nie ma zakazu deptania trawników czy ogólnego zakazu fotografowania w muzeach. Większość norweskich zwyczajów nie różni się od ogólnoeuropejskich (w tym także polskich) zachowań. Jeśli ktoś nie jest czegoś pewny (np. jak i z czym jeść regionalne danie), wystarczy zapytać, a na pewno znajdzie się osoba, która udzieli wyczerpujących objaśnień.

CENA od  6700 PLN

I RATA
2000 PLN płatna przy zapisie

II RATA
4700/5650 płatna na 35 dni przed wyjazdem 

UWAGA
• Na koszty biletów wstępu, przewodników lokalnych i rejsów wycieczkowych po fiordach należy zabrać ze sobą kwoty ok. 400 SEK (koron szwedzkich), ok. 90 EUR, ok. 1600 NOK (koron norweskich). Ceny na dzień 01.10.2013.
• Zajmowanie miejsc w autobusie wg kolejności zapisu na listę uczestników.
• W przypadku potwierdzenia realizacji imprezy na krótko przed terminem wylotu przelot może odbywać się tzw. tanimi liniami.
• W sprzedaży jest również wersja autokarowa tej samej wycieczki.

Terminy i ceny

Cena podstawowa Wolne miejsca

Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.

Zniżki i dopłaty

Dopłata pok. 1 osobowy : Dopłata 1150 PLN
Dopłata HB-hotele : Dopłata 1200 PLN
Dopłata HB prom : Dopłata 180 PLN
Dopłata do kajuty 2-osobowej - cena od osoby : Dopłata 300 PLN

Zakwaterowanie

Hotel

• Zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-osob., na promie kajuty turystyczne 4-osob. z łazienką.

Wyżywienie

śniadanie (BB)

wyżywienie - śniadania po każdym noclegu

Transport

Przyjazdy/Odjazdy

Samolot

Miejscowość
Warszawa

Cena zawiera

• Przeloty Warszawa-Sztokholm-Oslo
• Przeprawę promową na trasie Sztokholm-Turku (prom fiński Silja Line),
• Przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem turystycznym
• Zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-osob., na promie kajuty turystyczne 4-osob. z łazienką. Dopłata do pokoju 1-osob. w hotelach 1150 PLN, kajuty 2-osob. na zamówienie za dopłatą 300 PLN/osoba (zamówienia należy składać przy podpisaniu umowy, nie później niż 20 dni przed wyjazdem),
• Wyżywienie - śniadania po każdym noclegu. Dopłata do 11 kolacji w hotelach 1200 PLN, dopłata do kolacji na promie fińskim 180  PLN
• Opiekę polskiego pilota, który realizuje program wycieczki
• Ubezpieczenie Signal Iduna NW (7000 PLN), KL (10 000 EUR) i bagaż (800 PLN)

Cena nie zawiera

• Na koszty biletów wstępu, przewodników lokalnych i rejsów wycieczkowych po fiordach należy zabrać ze sobą kwoty ok. 400 SEK (koron szwedzkich), ok. 90 EUR, ok. 1600 NOK (koron norweskich). Ceny na dzień 01.10.2013

Galeria

comments powered by Disqus
Nasze marki:

Biuro Podróży Ecotravel

os. Niepodległości 3A/5A
31-865 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
biuro@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-18:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.